E.Munch

26. listopadu 2006 v 15:20 |  Moji Idols
vlastní autoportrét
Jedinečný malíř,v jehož obrazech se mísí smutek,láska a melancholie.Nazývaný též "šílený malíř".Člověk s obrovskou fantazií schovanou ve svém vnitřním světě.
Edvard Munch se narodil 12.prosince 1863 v Lotonu jako druhé z pěti dětí,ale již v prvním roce jeho života se rodina přestěhovala do Kristiánie,dnešního Osla.V jeho pěti letech mu umírá matka Laura Catherine na souchotiny.Je to první rána v jeho životě.Otec Christian,vojenský lékař a později "lékař chudých" se již z této rány nikdy nevzpamatoval...Zvlášť,když na stejnou nemoc umírá o několik let později i Sofie,nejstarší dcera a sestra,která dětem nahradila matku.Později ji Edvard stvárnil v sérii obrazů na téma Nemocné dítě.
Ostatně strach ze smrti nutil otce k úniku k náboženství,které začal silně prožívat.Edvarda zas smrt,trudomysl,smutek dohání k útěku do vlastního světa,kde ať již jsou jeho díla zařazována k naturalismu,impresionismu,symbolismu či expresionismu,společným prvkem všech je silný vnitřní náboj provázený pocitem neklidu a strachu.
Prvně do umění Munch nahlédl v Oslu r.1880 během krátkého studia techniky,ale rozhodl se věnovat malířství a r.1881 nastupuje na Kreslířskou školu.
1885: Poprvé navštěvuje Paříž,kde je ovlivněn barevnou technikou.
1889: První výstava./ 110 obrazů /,díky níž získavá stipendium v Paříži a nastupuje do učení v ateliéru Leona Bonnata.Zůstává tam však jen tři měsíce.Po smrti otce,s kterým nevycházel,se uzavírá do sebe a své samoty.
1891: "Bylo by zábavné kázat všem těm lidem,kteří se taková léta dívali na naše obrazy a buď se smáli nebo pokyvovali hlavou.Neměli pochyby,že by mohli být jen puncem rozumu v těchto impresích.Že strom může být červený nebo modrý a že tvář může být modrá nebo zelená.Ví,že je to špatně.Od dětství se učili,že listy jsou zelené a tvář růžová.Nemohli si představit,že by to mohlo být míněno vážně-musí to být podvod,lenost nebo šílenost,nejspíš to poslední.Nemohli si to srovnat v hlavě,že ty obrazy byly dělány opravdově,v utrpení...Proto do těch obrazů umělec dává to,co je mu nejdražší,svou duši,svůj smutek,svou radost,krev svého srdce."
/ E.Munch /
1893: Nápis vyrytý v horní části obrazu Výkřik.
" Mohlo být namalováno jen šílencem..."
Edvard Munch do svých děl promítá svůj život-období depresí,které tráví osamoceně s těmi nejčernějšími myšlenkami,finanční potíže kvůli kterým musel hladovět,vyhození z bytu a bloudění berlínskýni ulicemi...,který přes všechno zvládal s velkou hrdostí a vyrovnaností.
1899-1909: Nejtíživější období jeho života.Tvorba byla výsledkem nejtužšího boje-zápasu sám se sebou.Po letech hladovění a fyzického vyčerpání dlouhodobě onemocněl,upadal do tíživé letargie,která byla střídána chvílemi uměleckého tvůrčího zápalu.
1901: Zavražděna jeho bývalá láska a největší přítelkyně.
1902: V hádce s Tullou Larsenovou přišel po výstřelu o článek prstu na levé ruce,čímž se uzavírá sám do sebe,trpí neurózou pronásledování a spiknutí.Rozchází se se svými přáteli v Kristiánii a odchází do Německa.Láska se kvůli Tulle mění v nenávist.Začíná s alkoholem.
1908: Je hospitalizován na klinice v Kodani,kde se mu podařilo dostat z těžkých depresí a znovu nalézá vlastní osobnost.
"Myšlenky se pohybovaly na periferii duše a snažily se uniknout působností odstředivé síly do tmy,šílenství..."
/ E.Munch /
1916: Trvale se usadil v Ekely.
1937: Nacisty byly jeho obrazy vyřazeny z německých muzeí jako "zvrhlé umění".
23.1.1944 na následky nachlazení po výbuchu německého muničního skladu umírá.
Zanechal po sobě 1008 maleb,15 391 grafických listů,4 443 kreseb a akvarelů a 6 soch.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simi simi | E-mail | 3. dubna 2008 v 21:24 | Reagovat

Chudáček..ten měl teda život.....

2 corly corly | 4. dubna 2008 v 18:23 | Reagovat

No...chudáček...,ale možná proto byl tak dobrý!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama