Edgar Degas

24. listopadu 2006 v 20:39 |  Malíři
Edgar Degas:
/ Francie /
1834-1917
Impresionismus
...můj darling...:-)
Francouzský malíř spojovaný s impresionisty, k nimž se po celý život odmítal zařadit. V době, kdy zemřel, bylo mu už 83 let a protože svoji generaci přežil, byl poněkud pozapomenut. Posledních 30 let se oněm totiž příliš nevědělo, co začal ztrácet zrak, přestal vystavovat a věnoval se místo malířství modelování.
,,Malování je snadné,když to neumíte.Jakmile malovat umíte,je tomu právě naopak."
Byl umělcem se vzhledem flamendra-cylindrem a divadelním kukátkem vládl se stejnou samozdřejmostí jako štětcem a paletou.
Edgar-Hilaire-Germain de Gas, jak se původně jmenoval, se narodil 19.července 1834 v Paříži v bohaté rodině bankéře, který celkem výjimečně podporoval jeho lásku k umění. Mladý Edgar se totiž místo studia neustále potuloval po Louvru, kde nejprve pozoroval a posléze i kopíroval staré mistry. Otec původně pomýšlel na práva, ale když viděl v očích svého syna nelíčený smutek, povolil a nechal mu zařídit vlastní ateliér. Mladý Degas studoval kresbu u Louise Lamotha, a lze říci, že od svých 19 let se zabýval výhradně jen uměním.
Rozhodl se studovat na Akademii výtvarných umění, ale škola jej neoslovila. Poté, co po roce opustil Akademii, odjel Degas k příbuzným do Itálie, kde po tři roky studoval zejména ve Florencii a v Neapoli renesanční italské mistry. Do Paříže se vrátil až r. 1859 a o tři roky později se seznámil s Édouardem Manetem. Díky němu se začal scházet se skupinou mladých výtvarníků, kteří se stavěli kriticky k akademismu. V tomto kroužku byl Degas ctěn a uznáván pro své jasné a nekompromisní názory a také proto, že sám neváhal hledat dokonalost ve formách i výběru barev. V té době nejraději maloval závodiště a koňské dostihy.
Za války 1870/71 sloužil Degas krátce v Národní gardě a poté odjel z Francie za bratrem do New Orleansu. Pobyl tu dlouho a ani tady nepřestal malovat - např. tamní burzu bavlny. Krátce po návratu do Paříže vpadl r. 1874 rovnýma nohama do příprav převratné události, první výstavy impresionistů. Pomáhal jim, ale s hnutím se neztotožnil. Některým připadal pyšný a aristokratický (šlechticem ostatně byl) ve svém hledání barevné i tvarové dokonalosti. On sám v tom však viděl nejvyšší metu umění a nemínil slevit z vysokých nároků, jež kladl sám na sebe. Velké téma nalezl Degas ve světě tanečnic, herců, hudebníků a divadla. Zejména baletky a tanečnice jej doslova pohltily. Studoval je při cvičení v taneční škole, při korepeticích a někdy také přímo při představení. To jej však zajímalo nejméně, daleko více jej přitahovala možnost navázání kontaktu s modelem, který tak bylo možno zachytit velmi intimně. Jeho obrazy tak získávala téměř magický obsah, který jen málokterý z jeho následovníků dokázal napodobit.
V polovině 80. let začal teprve 50letý Degas zvolna ztrácet zrak. Olejomalby nejprve vystřídaly jakoby horečně načrtnuté pastely, ale když ani na ty neviděl, opustil Degas malířství a pustil se do oblasti, s níž zatím neměl zkušenost. Osamocen a mimo společenské dění věnoval se zpaměti vytváření drobných sochařských děl z vosku. Tyto plastiky nikdy nevystavoval a teprve po jeho smrti byly objeveny a nakonec i z větší části použity jako modely a odlity do bronzu.Zemřel 27.září 1917 v Paříži.Se sobě vlastní důsledností určil,že nad jeho hrobem má být vyslovena pouze věta: ,,Velice miloval kreslení."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 simi simi | E-mail | 3. dubna 2008 v 21:01 | Reagovat

Úplně boží.....můj miláček číslo dvě.....

2 corly corly | 4. dubna 2008 v 18:26 | Reagovat

Jo,jo...jeden z mých nej.nej.nejoblíbenějších!!!!!!!:-)

3 simi simi | 30. dubna 2008 v 22:55 | Reagovat

Zase jsem tu a kochám se....neuvěřitelně krásný!!!

4 corly corly | 10. května 2008 v 16:38 | Reagovat

jo...jo...taky se sem ráda vracím...:-)

5 Ami Ami | 19. listopadu 2008 v 17:17 | Reagovat

nadhera

6 Denisa Denisa | Web | 17. března 2009 v 19:44 | Reagovat

Opravdu nádhera, jeho obrazy mi připomínají Reonira...

7 corly corly | 17. března 2009 v 20:48 | Reagovat

Taky se mě zdá,že mají něco podobnýho....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama