Mary Celeste

3. prosince 2006 v 18:14 |  Tajemno
5.listopadu 1872 vyplul dvojstěžník Mary Celeste z New Yorku směr Janov a o měsíc později byl nalezen anglickou lodí Dei Gratia,opuštěný posádkou,mezi Azorskými ostrovy a Portugalskem.Na jeho palubě bylo deset lidí,včetně kapitánovy manželky a malé dcery.
Obvykle bývají ztracené lodě nalezeny v dezolátním stavu-bez střežňů nebo částečně pod vodou..U Mary Celeste to bylo jinak.Byla naprosto v pořádku.Náklad se nalézal na palubě nedotčený.I jinak všechno nasvědčovalo pro náhlý,nepřipravený odchod posádky,ale nic nesvědčilo o nějaké katastrofě.Vypadalo to,že se ve velkém spěchu kamsi vrhli,protože na lodi zanechali obsah svých kufrů,ale i holínky,dýmky,otevřenou lahvičku s léky...a mnoho dalšího co pro ně mělo nějakou hodnotu nebo bylo životně důležité.
kapitán Benjamin Briggs
Vyšetřování bylo provedeno velice důkladně.Nebylo zjištěno žádné poškození.Hádanku nerozluštilo ani pirátství,vzpoura nebo zápas mezi posádkou.Ještě tajemnější bylo vše díky okolnostem,že loď byla udržována víc než 500mil na svém kurzu,navzdory neklidnému moři,bouři a neupravenému kormidlu.To vyplynulo z posledního zápisu v lodním deníku.
V březnu 1873 vynesl soudní dvůr rozsudek v němž vyšetřující úředníci říkali,že nejsou schopní udat příčinu,proč posádka opustila Mary Celeste.Bylo to poprvé v jeho historii kdy soudní dvůr v takové záležitosti nedospěl k jasnému závěru.
Nešťastná loď se vrátila ke svému majiteli Jamesi Winchestrovi,který ji obratem prodal.Už nikdy se nezbavila pověsti lodi duchů.Věcné pokusy o vysvětlení střídaly pochybné teorie.Uvažovalo se o tom,že loď napadla obrovská chobotnice,která členy posádky jednoho po druhém vytáhla pomocí svých chapadel.Velmi pravděpodobně zněla myšlenka,že voda a potraviny byly nakažené a mohly dovést posádku k šílenství,např. ke skoku do ledového moře.Tak to ale nebylo,protože posádka lodi Dei Gratia dále používala zásoby Mary Celeste a nikomu neublížily.
Její legenda žije dál,dokud jí skutečné vysvětlení neosvobodí.
A to se možná nikdy nestane...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 simi simi | E-mail | 11. dubna 2008 v 21:19 | Reagovat

Zajímavý!Kde ty příběhy bereš prosímtě???

2 corly corly | 11. dubna 2008 v 22:08 | Reagovat

To je tajemství....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama