Dante Gabriel Rosseti

9. března 2007 v 23:15 |  Malíři
1828-1882
Anglie
( Pre-rafaelismus )
Krasavec,že?:-)...vlastní portrét....
Anglický malíř italského původu;narodil se jako syn italského literáta,jenž z politických důvodů emigroval do Anglie.Rossetiho otec byl mimo jiné badatelem v Dantově díle,odtud také jedno z křestních jmen jeho syna.Zdědil po něm literární sklony a oplýval doslova dvojitým talentem.Kromě výtvarného zanechal i obsáhlé básnické dílo.Nejprve chtěl následovat své básnické sklony,i proto,že studium umění v Londýně ho neuspokojovalo,tak jej přerušil.Až do 20.let si však stále nebyl malířstvím jist.Kritik,kterému poslal své básně však ocenil jejich kvalitu,ale doporučil mu malířskou profesi.Lépe se tak daly vydělat peníze. Do malířství Rossettiho uvedl F. M. Brown, který během svého pobytu v Římě poznal německé nazarény.1848 založil se svými přáteli, malíři W. H. Huntem a J. E. Millaisem a dalšími literáty uměleckou skupinu "Pre-Raphaelilte Brothehood", jež v opozici proti akademismu usilovala obnovit umění a život jednak návratem k mistrům před Raffaelem, jednak přiblížením se k přírodě.Jejich umění rozhodujícím způsobem ovlivnilo vznik secese.
Vůdcem byl a zůstal charismatický D.G.Rossetti.Zaměstnával několik modelek,jež hrály významnou roli i v jeho osobním životě.Jedna z nich,éterická a bledá Elizabeth Siddal se stala jeho manželkou,záhy však zemřela na předávkování léky na spaní.I ostatní modelky byly krásné a smyslné a stávaly se jeho milenkami a sloužily jako předlohy stále fatálnějších žen jeho obrazů.
Malíř se nakonec stále více oddával pití a drogám,měl sklony k depresím,pokusil se o sebevraždu a byl čím dál tím větším excentrikem a podivínem.
,,Již jsem tu kdysi byl,
však nevím kdy a jak,
znám trávu před prahem,
tu sladkou, jemnou vůni,
kvílivé zvuky, světla na pobřeží."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simi simi | E-mail | 3. dubna 2008 v 20:45 | Reagovat

Nádherná díla....opět umělec, který mě dostal.....Škoda,že dopadl tak špatně....

2 corly corly | 4. dubna 2008 v 18:31 | Reagovat

Tak tohle je další můj darling.....:-)No,škoda ho...škoda....

3 simi simi | 30. dubna 2008 v 22:47 | Reagovat

Zase jsem se sem musela vrátit a znovu obdivovat!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama