Franz Xaver Winterhalter

9. března 2007 v 23:03 |  Malíři
1805-1873
Německo
Realismus
...taky zámecká krása...
Německý malíř se narodil r.1805 v malé vesničce Mensenschwad v Bavorsku a malovat se naučil na malířské akademii v Monaku.Velký zlom v jeho kariéře nastal v r.1835,kdy namaloval portrét vévody Leopolda Bádenského a jeho manželky Sophie,Leopold si poté vyžádal jeho služby jako dvorního malíře.Od té doby jeho věhlas jen stoupal.Po r.1834 se přestěhoval do Paříže,kde se brzy proslavil.Jeho pomocníkem mu byl bratr Hermann,jenž byl rovněž malířem.
Winterhalter byl zván na královské dvory v Anglii,Francii i Belgii,kde namaloval mnoho portrétů královských rodin.Na přání Napoleona III. se stal hlavním portrétistou císařského dvora.Při svých pobytech v Anglii namaloval mnoho portrétů královny Viktorie,jejího manžela Alberta a jejich dětí.
Ač velmi dovedný,nebyl nikdy za svá plátna oceněn uměleckými kritiky.Byl však velmi vážený v aristokratických kruzích,protože vedle svého smyslu pro realitu dokázal ve tvářích svých modelů zachytit přesně ty pocity,které si modely přály.Svými obrazy podporoval popularitu zobrazovaných panovníků.
Zemřel v roce 1873 ve Frankfurtu na tyfus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simi simi | E-mail | 3. dubna 2008 v 20:49 | Reagovat

Hezké,ale moc typické......

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama