Čachtická paní

9. července 2007 v 16:49 |  Postavy a osobnosti z dějin
Alžběta byla nechtěné dítě a v pouhých 15-ti letech se provdala se provdala za hraběte Ference Nádasdyho který byl rovněž významnou uherskou osobností s rozsáhlým majetkem a velkým politickým vlivem a také porodila své 1. dítě. Na poměry tehdejší doby byla Alžběta velmi vzdělaná. Pocházela však z rodu,který byl po staletí zatížen psychickými poruchami.Po smrti manžela v roce 1604 se hraběnka natrvalo usadila v Čachticích. K hradu patřil i zámek a sedmnáct obcí v okolí Nitry. O významu a zámožnosti obou rodů svědčí skutečnost, že svatba trvala několik týdnů za účasti 4.500 osob.
Podle pověstí se zřejmě ne zcela duševně zdravá Alžběta koupala v krvi mladých dívek,aby omladila své tělo a duši.Vše začalo údajně tím,že jednou vytrhla služka při česání stárnoucí hraběnce několik vlasů.Ta ji v návalu zlosti bila tak,že jí několik kapek krve dopadlo na tvář.Alžbětě se zdálo,že její pokožka pod dívčinou krví omládla.Její služebnictvo jí ze širokého okolí přiváželo oběti pod záminkou ,,služby" u hraběnky.K omlazení jí to nepomohlo,mučení prováděla od svých 35.let.
Na ukrutnosti páchané hraběnkou přišel Jiří Thurzó. Navečer, zcela nečekaně vrhl platin s vojskem na zámek a v podzemních prostorách s nesnesitelným mrtvolným zápachem údajně našel umučenou mrtvou dívku. V dalších místnostech našel ještě dvě další zmučené, ale naštěstí žijící ženy. Hraběnka byla proto ihned uvězněna v podzemí hradu. Všichni obvinění se snažili co nejvíce snížit svůj podíl na zločinech a vinu svalovali na nezúčastněnou hraběnku. Tělesně postižený a navíc slaboduchý Ján Ujáry přiznal, že pět žen pochoval v jedné jámě, dvě na zahradě a dvě, které zabila Dorota Szentésová na hřbitově. Jedna svědkyně jménem Zuza před soudem uvedla, že ji jistý Jakub Szilvási řekl, že našel v hraběnčině truhlici seznam se jmény 610 dívek a že "tohle číslo čachtická paní vlastnoručně zapsala".
Alžběta Báthoryová, odsouzená k doživotnímu uvěznění (zazdění) na čachtickém hradě, skonala 21. 8. 1614 v pozdních hodinách. 25. listopadu téhož roku ji pochovali v čachtickém kostele. Hrobka ani rakev s ostatky Alžběty Báthoryové se nikdy nenašly.
Podle pověsti mrtvolu z kostela ukradl hrnčínský tovaryš a snoubenec jedné z ubohých obětí a tělo odnesl v noci v pytli a hodil do propasti jedné z mnoha hlubokých jeskyň kolem hradu.Na okamžik se mu při tom prý i zdálo,že slyší smích samotného ďábla.
hrad Čachtice:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama