Čertovy Kameny,Petrovy Kameny

4. srpna 2007 v 22:26 |  Zvláštní místa v ČR
ČERTOVY KAMENY:
Čertovy kameny je skalní útvar ležící na úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku. Výstup na vrcholek je zajištěn řetězy, odkud je pěkný pohled na okolní krajinu. Čertovy kameny jsou známým turistickým místem, vede tudy modrá značka na Zlatý chlum a červená na Rejvíz, kde se nacházejí známá Mechová jezírka.
Pověst:
Kdysi prý za každou skálou stál čert a lákal lidi, aby se šli podívat na poklady. Nikdo prý se ze skal nevrátil.
Jiná pověst vypráví,že jistý Harich upsal čertům za zlato duši.Za to zlato si na skále vystavěl hrad.S duší ztratil i poslední zbytek lidskosti,pokud kdy nějakou měl.Když ho jeho rodiče žádali o přístřeší,vyhnal je.Stařečkové nevděčníka prokleli a Harich se s hradem i se zlatem propadl do pekel.Od těch dob se zlato v dolech pekelně špatně dobývalo.
PETROVY KAMENY:
Na útesu proti Pradědu, zvaném Vysoká hole, se tyčí Petrovy kameny. Je to zvláštní skála tabulovitého tvaru, a snad právě proto, že tak nápadně ční na holém hřebeni a je už z dálky viditelná, koluje o ní nejedna pověst.
Petr,kovář žil se svou dcerou Liduškou.Vychovával ji sám a vychoval z ní hodnou a pracovitou dívku.Ta se jednoho dne zalíbila zlému pánovi ze Sovince,který v kraji vládl.Co si zamanul,to musel mít.Tak chtěl mít i krásnou Lidušku.Pod pohrůžkou ji přikázal,ať si ho vezme za muže.To dívka nikdy nechtěla připustit.Bála se však,že krutý pán splní své sliby.Proto se rozhodla k strašnému kroku.Než by se stala jeho ženou a než by on ublížil otci,skončila svůj život skokem ze skály.Když ji Petr našel,nemohl jednat jinak.Vyhledal zlého pána a sám ho zabil.
Věděl, že se nemůže vrátit domů, utekl proto do hor a schovával se ve skalách. Žil v jeskyni, živil se sběrem lesních plodů, občas něco ulovil. Neměl žádné zásoby a zima se blížila.
Jednou ráno našel Petr u vchodu do jeskyně podivné dary. Velkou hroudu zlata (symbol bohatství), knihu (symbol moudrosti) a kladivo (symbol práce). Petr poznal Pradědovy dary. Vybral si kladivo. Jakmile ho potěžkal a usoudil, že je dobré, ostatní dary zmizely. Petr pomáhal potom objevovat železnou rudu a hloubil šachty. Lid měl Petra rád, proto ho schovával a bránil před pány. Když statečný kovář zemřel, nazvali lidé skály, ve kterých se ukrýval, Petrovými kameny.
Druhá pověst je víc veselejší...
Podle pověsti dostaly Petrovy kameny svůj název po mladém kováři, v němž našla zalíbení dcera správce sovineckého panství. Když se však tatík o jejich lásce dozvěděl, nařídil Petra zbičovat a vyhnat z panství. Jakmile se to doneslo dceři správce, honem spěchala svého milého varovat a spolu prchli do hor. Pronásledovatelé jim však byli brzy v patách, a tak vylezli na skálu před sebou, rozhodnuti skončit svůj život skokem dolů. Jakmile se však černého kamene dotkli, zahalil celý vrchol planiny černočerný mrak, ze kterého začalo sněžit a vát tak, že se pronásledovatelé neodvážili pokračovat v pátrání. Myslili si, že milenci stejně zhynou zimou a vyčerpáním. Ti se však v závětří skaliska schovali, nabrali síly a šťastně došli do bezpečí. Skále se od té doby začalo říkat Petrovy kameny.
Další pověsti vyprávějí o čarodějnicích, které se prý o svatojánské noci slétaly na košťatech na svůj sněm právě na Petrovy kameny, aby na tomto pustém místě připravovaly svá kouzla a čáry pro celý příští rok.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dáša Dáša | Web | 13. ledna 2009 v 14:43 | Reagovat

Corly, Petrovy kameny znám jen v zimě. Ale je to už strašně dlouho, co jsem tam byla, Vím jen, že tehdy se mně líbily :-)

2 corly corly | 13. ledna 2009 v 20:50 | Reagovat

Já jsem tam taky byla naposledy se základkou...:-(A taky se mě tam moooc líbilo!Musíme si to brzo zopakovat!:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama