Kost

28. ledna 2008 v 17:24 |  Zvláštní místa v ČR
Gotický hrad,postavený ve 14.století v místě,kde se potkávají tři malebná údolí Českého ráje,patří k nejhezčím a nejzachovalejším u nás.
Nejromantičtější cesta ke Kosti vede údolím Plakánku.
Údolí podkostecké, vroubené malebnými skalami, nazývá se Plakánek. Je to táhlá, malebná úžlabina, opředená mnohými bájemi. Tu v závětří na pestře kvetoucích lukách prováděly své reje lehkonohé víly okolo studánky Roubenky. Pramen vody, který z ní vyrážel, vynášel na povrch písek, pomáhající lidem od očních neduhů.
Údolí, v němž našli rodiče své ztracené, plačící dítě, nazváno bylo Plakánek.
Naříkala si tu dívka, kterou opustil zrádný milý. Plakávala tu nešťastná vdova a nakonec se vrhla s děckem v náručí do rybníka, ležícího uprostřed údolí. Utonula v něm i s děckem, jehož pláč, stoupající z hlubiny, slýchali tu lidé po léta.
A plakali tu a naříkali, až se celé údolí chvělo, nešťastní odsouzenci, kteří byli v Plakánku mučeni a popravováni na stinadlech.
Údolí Plakánku
SKÁLY ZE SLZ:
Procházíme-li Plakánkem,můžeme tu potkat ducha nešťastně zamilovaného mladíka-právě z jeho slz prý vyrostly všechny ty nádherné skály kolem,takový to byl nářek.Za všechno mohl přísný majitel z nedaleké tvrze Střehomi.O jeho sličnou dceru se ucházeli urození mužové zblízka i z daleka,leč srdce dívky získal chudý neurozený mladík.Otec od té doby krasavici střežil tak,že se mladí lidé již nikdy nesetkali.Mládenec se žalem utrápil.
Plakánek má spoustu příběhů a jedno prosté vysvětlení svého názvu.Bydlela tu totiž rodina,živící se pálením dřevěného uhlí v milířích.Měli neustále od kouře uslzené oči,a tak se jim říkalo Plakánkové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 janina janina | E-mail | Web | 22. března 2008 v 9:10 | Reagovat

to je tak smutné :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama