Potštejn

28. ledna 2008 v 17:23 |  Zvláštní místa v ČR
Obec leží na spojnici dvou bývalých okresních měst, Rychnovem nad Kněžnou a Ústím nad Orlicí.
Dominantou Potštejna jsou trosky mohutného hradu, jehož historie začíná koncem 13. století (1295). Byl založen rodem Drslaviců pocházejícím ze západních Čech.
TAJEMNÝ NÁPIS NA DVEŘÍCH S POKLADEM:
Již před staletími se vyprávělo,že pod hradem je rozsáhlé bludiště podzemních chodeb a sálů,do kterého měl loupeživý rytíř Mikuláš z Potšejna ve 14.století ukrýt poklad.Uvěřil tomu i hrabě Jan Antonín Harbuval-Chamaré,majitel panství v 18.století.Velkou inspirací se mu stal latinský,dnes již nečitelný nápis,zřejmě jen verš,vytesaný gotickým písmem do kamenného kvádru v nároží paláce.Poškozený text chybně přečetl jako:,, Na poznamenaném začni hledati." A začal.Jím najatí dělníci plných 35.let kopali,vylamovali štoly,vyváželi materiál a bourali.Marně-kromě několika bezcenných drobností nenašli nic.
Říká se však,že skutečnost byla poněkud jiná,že Harbuvalovi kopáči na některých místech narazili na kameny se záhadnými značkami a nakonec i na tajuplné dveře k místnosti s pokladem.Když však chtěli vzít za kliku,objevil se na nich ohnivý nápis:,,Ještě není čas."a za dveřmi zazněl žalostný nářek.Zděsili se,zahodili motyky a lopaty a v hrůze běželi ven.Zalekl se i sám hrabě,nechal poklad pokladem a raději dal vstup do strašidelné místnosti zazdít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama