Tři Králové

6. ledna 2008 v 14:21 |  Kalendář
6.ledna: TŘI KRÁLOVÉ
Je to označení pro mudrce, kteří navštívíli krátce po narození Ježíška v Betlémě a přinesli mu zlato, kadidlo a myrhu.
Pozdní středověké legendy jim přisuzují jména Kašpar, Melichar a Baltazar a svátek Tří králů připadá na 6. ledna. Fakticky tímto svátkem vrcholí Vánoce.
Kašpar přinesl Ježíškovi zlato - jako symbol královské důstojnosti.
Melichar přinesl kadidlo - vonnou pryskyřici, která se používá při náboženských obřadech a meditacích.
Baltazar přinesl myrhu - jako symbol Ježíšova lidství.
K+M+B:
Tato písmena neoznačují jména tří králů, jak by se na první pohled mohlo zdát. Tato písmena znamenají větu Christus mansionem benedicat - Kristus žehnej tomuto domu.
Dříve na tento svátek obcházel všechny domy kněz s ministranty, učitelem a žáky. Kněz vykuřoval domy kadidlem, kropil světnice svěcenou vodou, ostatní zpívali. Po koledě napsal kněz vysvěcenou křídou na dveře nebo na okno velká písmena K + M + B a příslušný letopočet.
Symbolika tří králů:
Tři králové označují tři období lidského života - jeden je mladý, jeden je zralý muž a jeden je starý. Mladý král je králem budoucnosti (většinou je vyobrazen v zeleném rouchu - zelená je barva naděje), stařec je králem přítomnosti (proto, že jsoucí okamžik brzy přejde do minulosti) a zralý muž je králem minulosti.
Jména králů mají také svůj význam - Casparus (Kašpar) znamená Strážce pokladu, Melchior (Melichar) označuje Můj král je světlo, Balthasar (Baltazar) značí Ochraňuj můj život.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama