Trosky

31. ledna 2008 v 18:42 |  Zvláštní místa v ČR
Trosky,kterým se říká symbol Českého ráje,jsou národní kulturní památkou i přírodní památkou.Na nepřístupných skalách rostou vzácné druhy rostlin.
Tuhle dominantu Českého ráje nazval slavný německý spisovatel profesor Alexander Humboldt osmým divem světa.Není divu,hrad umístěný na vrcholech dvou čedičových sopouchů nemá ve světě obdobu.
Hrad v odvážné poloze na dvou čedičových skalách založil na sklonku 14.století Čeněk z Vartemberka.Obě skalní věže byly nastaveny věžemi zděnými.Ta štíhlejší-Panna ční do výšky 57m,nižší a rozložitější Baba do výšky 47m.Mezi oběma hradby vymezily dvojdílné hradní jádro s velkým palácem pod Pannou.
O PANNĚ A BABĚ:
V době,kdy Trosky patřily pánům z Bergova,sídlily na hradě dvě příbuzné.Stará paní Markéta pobývala ve věži zvané Baba,její vnučka Barbora měla komnaty na Panně.I když byly příbuzné,bytostně se nesnášely.Byly i rozdílného vyznání.Stará se dala na učení Husovo,vnučka byla katolička.Neuplynul den,aby si neudělaly nějakou schválnost.
Když vojančil v daleké cizině Barbořin milý,sedávala celé dny u okna ve věži.Jednou dorazil posel se zlou zprávou.Ženich byl v bitvě zabit.Zoufalá dívka se s tím nedokázala smířit a vrhla se z okna do hloubky pod sebou.Paní Markéta jen bezmocně sledovala pád své vnučky.
Až po skonu své jediné příbuzné si uvědomila,jak jí Barbora chybí.,,To neměla dělat,na věčnost jsem přece měla jít dříve já." bědovala.V osamění žít nedokázala a brzy se také vypravila za svojí vnučkou na onen svět.Možná se tam hádají dodnes...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eragon eragon | E-mail | 11. května 2008 v 19:56 | Reagovat

ms to pekny je to good

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama