Rasputin

7. února 2008 v 18:39 |  Postavy a osobnosti z dějin
Grigorij Jefimovič Rasputin
,,ŠÍLENÝ MNICH"
1872-30.12.1916
Grigorij Jefimovič Rasputin (vlastním jménem Grigorij Jefimovič Novych), ruský mnich, samozvaný mystik, "léčitel" a "svatý muž", mezi ruským lidem všeobecně nazývaný "šílený mnich", mající významný vliv na rodinu posledního ruského cara Mikuláše II. přichází na svět někdy v roce 1872 v rodině sibiřského rolníka.
Mladý Rasputin měl pověst člověka vyhledávajícího rvačky, společnost mladých dívek a hlavně alkoholu. Až do svých 28 let se stejně jako jeho otec živil povoznictvím. Čas od času kradl koně a velmi dlouhou dobu trávil v místních hostincích.
Je však pravda, že již tehdy se o Rasputinovi vedly řeči, a to hlavně o jeho podivných schopnostech. Tvrdilo se, že všechny jeho předpovědi se časem doopravdy splnily a i jeho léčitelské schopnosti se časem stávaly věhlasnými. Tento obrat měl teoreticky nastat po návštěvě jistého potulného mnicha, který přišel do jeho rodné vesnice. Od té doby začal prý Rasputin ovládat umění sugesce a hypnózy. Začal tvrdit, že ho osvítil Duch svatý, který mu nařídil pomáhat potřebným a šířit víru. Proto se rozhodl opustit svou rodinu (měl ženu a čtyři děti) a stát se mnichem.
Tato jeho pověst pak rychle přesáhne hranice ruského venkova a v roce 1907 je Rasputin pozván k carskému dvoru.
Zde si G. J. Rasputin získá především carevnu, Alexandru Fjodorovnu, která je přesvědčena, že se díky Rasputinovým (pochybným) hypnotickým schopnostem zlepšuje stav jejího těžce nemocného (hemofilického) syna, careviče Alexeje Nikolajeviče (1904-1918).
Od roku 1911 pak Grigorij Jefimovič Rasputin zasahuje díky svému vlivu na carevnu i do státních záležitostí carského Ruska - jeho vliv na ruskou politiku je pak velmi zřetelný po roce 1915, když car Mikuláš II. přebírá osobně velení ruské armády a odjíždí na frontu - Rusku pak vládne carevna a její rádce - Rasputin.
Uměl utišit bolest a zastavit krvácení bez léků, jen silou vůle. Jeho lékařský vliv mu později dovolil zasahovat do jmenování státních hodnostářů, ale i do politických i vojenských rozhodnutí. Sloužily mu k tomu slavné lístky se stručným doporučením a podpisem. Rasputin se stával výborným nástrojem pro některé ziskuchtivé šlechtice. Pro jiné byl však naopak hrozbou.
Svým skandálním soukromým životem (v Petrohradě se Rasputin brzy vrací k divokým výstřelkům svého mládí) Rasputin zanedlouho notně zdiskredituje carskou rodinu nejen v očích petrohradské veřejnosti, nýbrž i před celým ruským národem - není divu, že se brzy mezi ruskou aristokratickou opozicí, obávající se naprosté ztráty carské prestiže v Rusku a bolševické revoluce, objeví myšlenky na jeho odstranění.
Poslední kapkou byla v roce 1916 zvěst o tom, že Rasputin přesvědčil cara (s pomocí carevny), aby ukončil válku s Německem a podepsal s ním příměří. Několik spiklenců v čele s princem Josupovem, velkovévodou Dmitrijem Pavlovičem, poslancem dumy Puriskevičem, kapitánem Suchotinem a lékařem Lazovertem se rozhodlo "svatého muže" zavraždit.
Tyto myšlenky se pak stanou skutečností na konci roku 1916 - v noci z 29. na 30. prosince tohoto roku nabídne nejprve kníže Felix Jusupov, manžel carovy neteře, "šílenému mnichovi" Rasputinovi ve svém paláci otrávené víno a zákusky - jed ale neúčinkuje a tak Jusupov na Rasputina vystřelí: Rasputin, třebaže je zasáhnut, uprchne na dvůr paláce, kde pak na něj Jusupov se svými komplici střílí - Rasputin ale opět přežije.
Přežije i pak, když se jej spiklenci snaží dobít pažbami svých zbraní - zemře teprve tehdy, když jej sváží a polomrtvého hodí pod led zamrzlé řeky Něvy.
Carevna Alexandra pak nechá mnichovo mrtvé tělo vylovit a pohřbít v parku Carského Sela - v roce 1917 je pak Rasputinovo tělo exhumováno a spáleno.
Rasputin nebyl zapomenut. Dalo by se říci, že měl štěstí, že začal působit zrovna v oné době. Byla to totiž doba velkých změn, a ne zrovna schopný car na trůně v období světové války Rusku moc nepomohl. V té době se objevovalo opravdu hodně "svatých mužů", ale jen on byl ve svém řemesle tak dobrý.
vytvořeno s pomocí Životopisy online
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simi simi | Web | 9. května 2008 v 21:08 | Reagovat

No jde mi z toho nějak mráz po zádech....

2 benjami benjami | Web | 21. června 2015 v 9:56 | Reagovat

vzor smlouvy o bezúročné půjčce ;-)

3 Gloriosa Gloriosa | Web | 27. září 2016 v 21:53 | Reagovat

pujcka do 25000 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama