Čarodějnictví-počátek

19. dubna 2008 v 18:19 |  Temno
Čarodějnictví není víra,která tu existuje od začátku věků.Není to ani pověra.Je to způsob představy světa a neviditelných sil,které jej oživují.
JAK SE ZRODILO ČARODĚJNICTVÍ?
V polovině 15.století byl Arras hlavním městem hrabství Artois.Bylo to prosperující město,kde se lidem na konci středověku velmi dobře dařilo.Roku 1459 byl však Arras stižen neblahou událostí,která hluboce otřásla postavením města v zemi.
V HRABSTVÍ ARTOIS BYLO V R.1459 OBŹALOVÁNO Z ĆARODĚJNICTVÍ NĚKOLIK OSOB,MEZI NIMI I JEDEN POUSTEVNÍK.PO ODSOUZENÍ BYLI VŠICHNI UPÁLENI NA HRANICI.
Událost začala nedaleko v Langres.Při generální kapitule řádu dominikánů byl souzen pro čarodějnictví poustevník Robinet de Vaulx,původem z Artois.Před smrtí udal své dva komplice,prostitutku Demilesse a malíře z Arrasu,Jeana.Oba byli zatčeni na žádost inkvizitora.Za podpory vévodské vrchnosti vedli oba soudci ( významné veličiny města,doktor teologie a biskup)soudní jednání velice energicky a vynakládali velké úsilí,aby z obžalovaných za pomoci krutého mučení vymámili přiznání viny.Oba nešťastníci se přiznali k činům,které nikdy nespáchali,jen aby učinili konec svému utrpení.Navíc byli donuceni udat další spoluviníky.V květnu 1460 byli upáleni na hranici uprostřed města.Před popravou jim byla na hlavu nasazena mitra s obrazem ďábla.Inkvizitor přečetl davu jejich přiznání viny a předal odsouzence do rukou spravedlnosti,tedy světské moci.Nato byla zapálena hranice a popel z těl nakonec rozmetán.
Odhaduje se,že v Evropě začaly procesy s ,,čarodějnicemi " někdy v letech 1420-1430.První procesy byly zaznamenány na území Dauphine,v oblasti francouzských a švýcarských Alp.
Mýtus o čarodějnictví byl výmyslem inkvizitorů,kteří horlivě pronásledovali ,,kacíře a čarodějnice."
Proces v Arrasu ukázal,jak účinné byly inkvizitorské metody se svými tajuplnostmi a hlavně mučením,které vyslýchaní museli podstoupit někdy až patnáckrát za sebou.Po nepředstavitelném utrpení následovalo přiznání a nařknutí dalších ,,spoluviníků."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simi simi | E-mail | 20. dubna 2008 v 20:54 | Reagovat

No,hrůza teda!!!Díky Bohu,že jsem v jiné době!!!To byli tupý hlavy!!!Vyžívali se v mučení a zabíjení!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama