Neúprosná soudní mašinerie

22. dubna 2008 v 16:20 |  Temno
Když v 16.století bylo čarodějnictví kvalifikováno jako urážka božího majestátu,přijaly světské soudy inkvizitorské metody.Je snadné si představit,co toto rozhodnutí znamenalo.Pokud se někdo dostal do tenat soudu,měl jen malou naději,že se mu podaří ze sítě uniknout.
Stačily obyčejné lidské řeči,aby se uvedl do pohybu celý soudní aparát a jeho strašný arzenál.Sotva vzniklo podezření z čarodějnictví,soudce musel bez meškání přikročit k vyšetřování a pronásledování,proces proti čarodějnictví byl na světě.
Bylo používáno celé řady způsobů,jak usvědčit obžalovanou osobu z čarodějnictví.Nejužívanější byla zkouška vodou.Byl pokládán za neomylný prostředek k rozpoznání viny a dosvědčení působení ďábla.Domnělá čarodějnice byla spoutaná,zatížena kamenem a ponořována do řeky,do močálu nebo do kanálu.Když se nepotopila,soud došel k názoru,že si ďábel nepřeje,aby jeho ctitelka zemřela.Jakmile byl takto získán důkaz o její vině,byla oběť okamžitě popravena.Naopak,když klesla ke dnu,byla dokázána její nevina.
K získání důkazu o spřízněnosti s ďáblem a o její schopnosti létat se používal následující způsob.Na váze vážila čarodějnice méně,než se zdálo,že by měla vážit.
Znak ďábla mohl být vtisknut na kteroukoli část jejího těla.Když ji na tom místě píchli,neměla ji téct krev a také neměla cítit bolest.
MÁLOKDY SE STALO,ABY ŹENA PODEZŘELÁ Z ČARODĚJNICTVÍ BYLA OSVOBOZENA.VÝSLECHY PROBÍHALY TAKOVÝM ZPůSOBEM,ŽE KAŽDÁ ODPOVĚĎ MUSELA POTVRZOVAT VINU SOUZENÉ.
Při inkvizitorské metodě vyšetřování měl hlavní roli soudce.Obžalovaný musel nevinu prokázat.Byl to soudce,kdo-když obdržel udání,často anonymní-rozhodoval o tom,zda bude zahájeno vyšetřování.Udavač nesměl být prozrazen a obviněný byl okamžitě zatčen.Obžalovaný musel dokázat svou nevinu a soudce,který byl předem přesvědčený o jeho vině,měl na zřetel jediné,přinutit obžalovaného k doznání viny.Obžalovaný musel podstoupit všechny stupně vyšetřování.Porady soudu se konaly tajně.Výslechy byly strohé.Soudce dával oběti záludné otázky,číhal na její chybu.Nakonec nastoupilo mučení.
Pro odsouzence byly opravdu ,,ďábelské zákony".Ten ubožák se často ani nedověděl,proč je mučen,souzen a upálen.Když si soud s některým případem nevěděl rady,hbitě vyrukoval s podezřením z čarodějnictví,při němž nemusel mít průkazný materiál.Jednání soudců byla tajná,obžalovaný se nemohl bránit a mučení vždy vyvolávalo nepravdivé výpovědi.Přitom obžalovaného nesměl nikdo obhajovat.Když se obviněný při mučení přiznal ke své vině,musel toto přiznání pak učinit ještě během 24.hodin ještě jednou a na jiném místě.Odmítl-li se přiznat,byl mučen dále.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simi simi | E-mail | Web | 23. dubna 2008 v 9:01 | Reagovat

Šmankote....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama