Soumrak čarodějnictví

23. dubna 2008 v 19:47 |  Temno
V 17.století byl hon na čarodějnice stále ještě živý.O několika velkých procesech se dlouho vyprávělo.Ale názory na stíhání čarodějnic už nejsou jednomyslné.Začaly se ozývat hlasy,zejména ze strany duchovenstva a lékařů,žádající nové vysvětlení čarodějnictví.
Čarodějnictví přestalo být mezi vzdělanými vrstvami a soudci v 16.století považováno za zločin.Zpočátku se ozývaly tyto hlasy jen ojediněle,ale ve druhé polovině 17.století již naprosto všude převládaly.Určitou zdrženlivost projevili teologové a inkvizitoři,jejich horlivost pohasla.Lékaři se také postavili do řad opozice,argumentujíce tím,že se jedná o projev bezuzdné fantazie.Ve většině domnělých čarodějnic začali vidět obyčejné nemocné,které bylo potřeba léčit.
V letech 1671 a 1672 Rada většinu rozsudků za čarodějnictví zrušila,protože chtěla učinit honům na čarodějnice rozhodnou přítrž.
Jak se postupně šířila osvícenská filozofie,čarodějnictví se dostalo mezi obyčejné pověry,výplod nevzdělanosti a přeludy fantazie.Od 18.století čarodějnictví,zbavené pozlátka uhrančivé a satanské moci,rychle degraduje,až se stává pouhou pověrou.
Vrcholu dosáhlo pronásledování v první čtvrtině 17.století,další vlna vrcholí kolem r.1640,kdy krize v Evropě dosahuje svého dna.Koncem 17.století částečně vyhasínají ohniska pronásledování po celé Evropě i když na některých místech došlo ještě k přechodnému oživení.Jedinou výjimkou je Polsko,kde procesy vypukly na počátku 18.století.
Během asi 250 let,počínaje polovinou 15.století,bylo po celé Evropě posláno na smrt pro čarodějnictví odhadem 150 000 až 200 000 lidí.Někteří byli zaživa upáleni na hranici,někteří byli oběšeni a poté upáleni.Některé lidi bylo možno obvinit zvlášť snadno:staré a nemocné,vdovy,staré panny,léčitelky...I dobrá pověst a postavení přitom skýtaly malou ochranu.
Procesů a poprav bylo v těch dobách a na určitých územích tolik,že značně ovlivňovaly představy lidí a děsily je.Za svůj neobyčejně silný efekt a emocionální účinek vděčí hon na čarodějnice určitě tomu,že tento jev probíhal jako epidemie,a proto byl nepochopitelný,proměnlivý,nevyzpytatelný a děsivý.Dokázal mimořádně zapůsobit na mysl a fantazii lidí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simi simi | E-mail | Web | 24. dubna 2008 v 21:06 | Reagovat

Další povedený článeček!!!!Chválím!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama