Duchové Versailles

10. května 2008 v 16:29 |  Tajemno
V r.1901 navštívily dvě vzdělané anglické dámy Annie Moberlyová a Eleanor Jourdainová palác ze 17.století ve francouzském Versailles.Pro obě se z toho stal nezapomenutelný zážitek.Když se procházely zámeckým areálem,překvapilo je starobylé oblečení lidí pracujících v parku-v jednom místě se zčistajasna objevil muž v plášti a s širokým kloboukem a začal na ně mluvit.O chvíli později si Annie povšimla sedící dámy v starodávných šatech,která si cosi kreslila.Obě cestovatelky pocítily podivný tlak,který připisovaly letnímu vedru.
Atmosféra prohlídky udělala na obě ženy hluboký dojem.Poté,co se seznámily s historií paláce,dospěly k ohromujícímu závěru.Když za své návštěvy procházely parkem,viděly ho v podobě,jakou měl v 18.století.Řada budov,na kterých tehdy spočinuly pohledem,již dávno neexistovala nebo byla přestavěna.Postavy lidí vycházely ze dveří,jež nikdo již po léta neotevíral.
,,Kreslící dáma" byla nejspíš Marie Antoinetta,manželka Ludvíka XVI.Obě ženy dospěly k přesvědčení,že se záhadným způsobem přesunuly v čase zpět do dob Francouzské revoluce.
Když bylo r.1911 vyprávění o jejich zážitku otištěno,vzbudilo pochybnosti.Někteří lidé se domnívali,že jejich znalosti francouzské historie a zvláště paláce byly větší,než si připouštěly.Třeba si bezděčně vybavily knihy a obrazy,jež někdy v minulosti viděly.Nebo šlo jen prostě o výplod jejich představivosti?
Řada aspektů příběhu obou dam však svědčí o tom,že k událostem,které popisovaly,skutečně došlo.Jejich líčení obsahuje velice přesné detaily týkající se dřívějšího vzhledu zahrad,oblečení lidí a rysů paláce.Není pravděpodobné,že by někdy předtím měly přístup k dokumentům,často uchovávaným v zapadlých archívech,jež takové podrobnosti obsahují.A navíc-zkušenost obou žen není ojedinělá!
V r.1908 viděli tři členové rodiny Crookových,jejichž dům měl výhled do parku,přinejmenším dvakrát postavu připomínající ,,kreslící dámu."Jiné osoby ve starodávných šatech tam prý byly znovu spatřeny v letech 1932,1938,1949 a 1955.
Zajímavé je,že 10.srpna 1901-v den jejich návštěvy-byly v řadě míst Evropy zaznamenány četné elektrické bouře.Dnes se věří,že na lidské chování má vliv počasí,jež může u některých citlivých jedinců vyvolat halucinace.Ať již obě dámy patřily mezi takové lidi nebo ne,zdá se,že pro jejich zážitek v paláci ve Versailles za onoho parného odpoledne neexistuje žádné přímočaré vysvětlení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ája Benešová Ája Benešová | E-mail | 10. května 2008 v 16:53 | Reagovat

Ahoj Corly, moc zajímavé... já si myslím, že to duchové klidně mohli být. Řada členů vysoké šlechty přece zemřela za Francouzské revoluce násilnou smrtí pod gilotinou, jejich duše tedy nenalezly klid a stále bloudí po světě a v místech svého pozemského působení. Ája

2 simi simi | Web | 11. května 2008 v 15:02 | Reagovat

Ty jooooooo!Tam jedu a doufám,že se taky přesunu v čase!!Fakt super!A závidím,že to ty dvě nejspíš zažily.Já jim to věřím!

3 Marie Antoinette Marie Antoinette | 3. května 2014 v 16:00 | Reagovat

Já Marii Antoinettu přímo miluji :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama