Jiří Haas jn.

31. května 2008 v 20:37 |  Postavy a osobnosti z dějin
Poslední pán Bítova,řečený Krásný podivín...
Na hrad vstoupil r.1918 rázným krokem,v sedmatřiceti letech.Po otci zdědil Bítov,titul a židovskou krev,po matce šlechtickou excentričnost.Obojí mu komplikovalo život i povahu.Pro otcovu stranu nebyl dostatečný Žid,pro matčinu byl jen novobaron.Bránil se tím,že si na Bítově vytvořil vlastní mikrosvět,v kterém jako by se zastavil čas.
Prošel klasicky bouřlivou kariérou rakousko-uherského důstojníka a ani jako civil uniformu nesundal,jen odpáral epolety.Vždy vymydlený,vždy dokonale oblečený vládl své malé říši rukou tvrdou,dobrotivou i rozmarnou.Liboval si v honech,na které zval velkou společnost.Svým nezkrotným půvabem obloudil nejkrásnější děvčata v kraji,ale choval se k nim jako k loutkám.I jeho vztah k umění postrádal vzdělanou vytříbenost.Dokázal vedle unikátních kousků pověsit laciný obraz jen proto,že na něm byl pěkný kůň.Také se ovšem ví,že ačkoli se ke svým podaným choval s krajní přezíravostí,když se kvůli Vranovské přehradě bouralo městečko Bítov a stavělo se nové,nemajetným velkoryse přispěl.
S matkou se nesnášeli.Ze svého zámečku Mostava přijížděla za synem jen zřídka a jak se objevila v bráně,Jiří mizel.Znepokojená jeho rozhazovačností nechala ho aspoň hlídat svou komornou Luisou.Dotyčná slečna ovšem vyměnila oddanost k baronce za oddanost k baronovi.Byla možná jedinou,komu důvěřoval.
O co víc se Haas minul se světem lidí,o to víc propadl světu zvířat.Na Bítově založil největší soukromou zoologickou zahradu a její tradice tu dodnes pokračuje.Svého času choval až dvě stě psů.Nedaleko brány pro ně zřídil psí kuchyni,kam se na znamení zvonku sbíhali.Někteří tu ,,jako živí" existují dodnes.Jakkoli sám Haas vystačil s komorníkem a kuchařkou,o jeho zvířata se staralo čtyřicet zaměstnanců.Dnes tu najdeme největší evropskou sbírku vycpaných psů.
Raritou ovšem byla lvice Micimaus.Počátkem 30.let ji koupil jako mládě od cirkusu Kludský a stala se mu nejbližší družkou.Snídala s ním,obědvala i večeřela.Jednou Micimaus utekla dírou v plotě.Baron bez ní odmítal jíst a nabídl odměnu tomu,kdo ji objeví.A lidé,šelmou už dlouho znechuceni,hlásili,že ji viděli tam a tam a že provedla to a to.Za pár dní vyšla Luisa před bránu a tam našla vyhladovělou lvici,která,zhýčkaná zajetím,nebyla schopná ulovit ani zajíčka.
Tak běžel hradní život,až vypukla druhá světová válka.Haas,ačkoli napůl Žid,ustál ty roky díky svému bohatství,ale časem došlo i na něj.11.května 1945 se na hrad dostavili pánové z okolí a barona vyzvali,aby jako Němec odevzdal zbraně.Ponechali mu jen pistoli s tím,ať se ráno dostaví na seřadiště nebo...Ten večer si Haas pozval do pracovny Luisu a dlouho spolu rozmlouvali.Když odešla,po pár krocích temnou chodbou uslyšela výstřel...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 simi simi | E-mail | Web | 1. června 2008 v 13:57 | Reagovat

Podivín...

2 corly corly | 1. června 2008 v 17:38 | Reagovat

Ale mě je sympatický...:-)

3 Luděk Jaša Luděk Jaša | E-mail | Web | 12. července 2014 v 6:52 | Reagovat

Dovoluji si upozornit že v článku je uvedeno mnoho nepravd a omylů , některé cosi závažné

4 Petra Paseková Petra Paseková | E-mail | 30. prosince 2014 v 22:04 | Reagovat

[3]: Dobrý den, dovoluji si souhlasit s p. Jašou.
Od svého dědy, vyrůstajícího na Bítově mám o některých skutečnostech, uváděných v tomto lehce tendenčním článku, jiné informace.
Děkuji

5 Jarda Jarda | 13. května 2015 v 19:06 | Reagovat

Vážení předpřispěvatelé, mohli byste prosím napravit podle vás v článku uvedené nepravdy a omyly? Daná tématika mne docela zajímá.

6 Luděk Jaša Luděk Jaša | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 17:56 | Reagovat

[5]:
Dodatečně tedy doplňuji.
Jiří Haas, nebyl žid!!! - byl katolík, jako celý jeho rod po otci, matka, Olga Dannenbergová, pocházela z Žitavy a byla evangelička. Otec Jiřího vlastnil porcelánku v Horním Slavkově a několik zámků v okolí Kynšperka n/O. Získal titul barona a po něm jej zdědil i tento Jiří, matka Olga nebyla z rodu baronů, ale vlastnili žitavskou velkou tkalcovnu, baronkou se stala díky manželovi. Vše o židovství rodu Haasů a matčiny šlechtičnosti jsou fatální nesmysly. Hrad Bítov nezdědil, otec mu jej koupil jako dar, aby začal žít řádným životem dospělého člověka. Miloval život, lidi i zvířata zcela stejně, byl velký bonvián. Všemožně všem pomáhal a pro všechny často pořádal zábavy ve všech svých obcích včetně pověstných honů. Lidé ho za to zbožňovali. Za války zachránil několik Židů před smrtí. Byl vyhlášeným záletníkem a o svých záletech si psal deník. Když měl být nuceně zbourán starý Bítov, byl proti, ale neuspěl. Poté pomáhal všem, aby dostali nové domky na jeho pozemcích, kde se dnes Bítov nachází. Bítovsko miloval a když po osvobození za ním přišli, aby do 24 hodin opustil Čechy, raději se zastřelil.
Pokud vás zajímá více, doporučuji mojí knihu "Jiří Haas, porcelánový baron".
je v ní vše do detailů, včetně dokladů  a pravdivosti vyřčeného. pěkný den

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama