Ledoví muži

12. května 2008 v 17:02 |  Kalendář
12-14.května,to je čas,kdy přichází tzv.Ledoví muži:Pankrác,Servác a Bonifác.A kdo to vůbec byl?
Označení "ledoví" vychází z ochlazení počasí, které se většinou dostavuje kolem poloviny měsíce května.Podle údajů meteorologů nepřichází májové ochlazení v posledních desetiletích přesně na dny "ledových světců", ale následuje většinou po velmi teplých dnech s letními teplotami, které bývají v první polovině května.
Tohle naštěstí letos nehrozí!!!!:-)
PANKRÁC:
Dnešní Pankrác je patronem dětí, a to ve Francii a také pomáhá mladým rostlinám a květům, proti bolestem hlavy a křečím a také proti křivé přísaze. Pankrác se narodil okolo roku 290 ve Frýgii (Malá Asie). Legenda vypráví, že se narodil v rodině váženého křesťana, jeho matka zemřela hned po jeho narození a otec o rok později. Žil proto u svého strýce Dionýse a odešel s ním do Říma. Zrovna v té době však císař Diocletianus velmi tvrdě pronásledoval křesťany, přiznání se k této víře se rovnalo smrti. Mladý Pankrác se však nezalekl, své vyznání nijak neskrýval, a tak byl brzy zajat a uvězněn. Jeho věznitelé mu nabídli život, když se své víry vzdá. Chlapec se však ani ve svých čtrnácti letech nedal přesvědčit, a smrt přišla vzápětí - 12. května roku 304 byl Pankrác veřejně sťat. Jeho tělo zachránila jedna statečná žena, která je odnesla do římských katakomb.
SERVÁC:
Základem je patrně latinské slovo servare, "uchovávat". Znamená tedy něco jako "strážce" nebo "ten, který uchovává".Navíc jej berou za svého ochránce i zámečníci a stolaři, lidé se k němu modlí, když je sužuje revmatismus, bolesti nohou a horečka. Také je vzýván, aby pomohl proti mrazu, který v těchto dnech přichází nikým nezván ani nevolán.
O Servácově životě existuje jen málo historických údajů. Víme jen, že pocházel z Arménie a přišel na svět asi ve 4. století. Zřejmě v roce 340 jej jmenovali biskupem v Tongernu. Zemřel 13. května roku 384 v Maastrichtu (Holandsko). Zde se také koná posvátná pouť, která se nyní odbývá každých 7 let. Při procesí (ommegang) nesou věřící ulicemi Servácovu hlavu a další ostatky. Slavnost je to vždy veliká a radostná.
BONIFÁC:
Označuje "člověka dobrého osudu". My bychom řekli, že každý Bonifác je šťastlivec.
O jeho životě toho mnoho nevíme, poněvadž většina údajů je legendárních. Narodil se prý ve 3. století v Římě. Jednou jej vyslala jakási bohatá křesťanská Římanka do Tarsu v Malé Asii (dnes Turecko), aby tam pro ni se svými druhy vyhledával ostatky mučedníků. Bonifác toho o křesťanství příliš nevěděl, bral cestu spíše jako povyražení. Když však dorazil na místo určení, zažil obrovský šok. Uviděl, jak jsou zde křesťané krutě a bez soucitu v celých zástupech veřejně zabíjeni. Pod vlivem tohoto hrůzného zážitku se veřejně přihlásil k víře Ježíšově. Byl pochopitelně okamžitě uvězněn a po krutém mučení jej biřicové vhodili do vařící se smůly. Legenda vypravuje, že zděšení Bonifácovi přátelé přinesli nakonec do Říma ostatky jenom jednoho mučedníka - Bonifáce. Ve "Věčném městě" je pohřbili na via Latina. To vše se prý odehrálo kolem roku 306.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simi simi | Web | 15. května 2008 v 7:11 | Reagovat

Je to strašně zajímavý článeček!Zase jsem se dozvěděla něco nového,ale je škoda,že ti kluci měli takovou smůlu.....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama