Zvědavá ulička

18. května 2008 v 18:50 |  Zvláštní místa v ČR
Ulička se nachází v podkrkonošském městečku Jilemnice.Jilemnice leží v Severních Čechách, západním směrem od Vrchlabí, je to malebné podhorské město rozkládající se v Krkonošském podhůří.
Ulička, prezentuje vynikající soubor lidové architektury postavený většinou koncem 18. století. Domy jsou posunuty vždy o jednu okenní osu do ulice tak, aby bylo dobře vidět směrem k náměstí a proto tady vznikl název Zvědavá ulička. Jedná se o jedinečný doklad staré předměstské stavby.
Co bylo skutečnou motivací k takové stavební koncepci se přesně neví.Mohla to být třeba touha po větším množství denního světla nebo možná jilemničtí jen kopírovali směr už existující cesty.Tak či onak,i ona legendární zvědavost zdejších lidí by měla koneckonců své opodstatnění.Jilemnické chalupy tehdy obývalo množství řemeslníků,jejichž rodiny čítaly až dvacet osob,chodily tudy pohřební průvody a vedla tudy také cesta na místo,kde se konaly tradiční dobytčí trhy.Dá se tudíž pochopit,že všichni chtěli vědět o tom,co se kde šustne.Televize neexistovala a svým způsobem ji nahrazovalo okno do ulice.
Sem musím někdy určitě zajet!!!!!!!!!!!!!:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Levenka Levenka | 19. května 2008 v 13:55 | Reagovat

Hm tam je ale krásně,mám hory moc ráda je tam strašně krásně a řekla bych že i lidi tam jsou přívětivější.

2 Simi Simi | 21. května 2008 v 19:26 | Reagovat

To je prostě nádhera!Taky bych tam moc chtěla!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama