Emily Dickinsonová

6. června 2008 v 18:19 |  Postavy a osobnosti z dějin
,,Když jen jednou ulevím v trápení nebo žalu, když jenom jednou pomůžu v bolesti. Když jenom zvednu ptáčka vypadlého z hnízda, anebo zmírním něčí neštěstí. Pak nežila jsem nadarmo, nesešla na scestí."
Básně Emily Dickinsonové nebyly za jejího života téměř publikovány a až do své smrti byla neznámá.Vzápětí se ale stala jednou z nejvýznamnějších amerických básnířek a bývá řazena k největším světovým lyrikům všech dob.
,,Jsem nikdo!Kdo jste vy?Jste také nikdo?
Tak to jsme dva.A ani muk.
To bychom odnesli."
Emily se narodila 10.prosince 1830,tedy v době,kdy se o své místo na slunci začala drát poezie,která sváděla boj s puritánstvím té doby.Narodila se v Amherstu,malém městečku vzdáleném asi sto kilometrů od Bostonu.Se svou sestrou a starším bratrem rostla v poměrně bohaté a prominentní rodině.Otec Edward byl uznávaný právník a pokladník na Amherstské koleji.,,Jeho srdce bylo čisté a ohromné." napsala o něm Emily ,,a myslím,že takové jiné neexistuje."Matka Norcross nezastávala v Emině životě tak významnou citovou roli,podle všeho nebyla příliš přístupná.
Po dvou letech strávených v dívčí akademii a jednom roce v ženském semináři Mount Holyoke zůstala Emily doma,jak bylo v té době zvykem.Měla ,,vzpurné způsoby",které lehce vyúsťovaly do zábavy,když byla někde,kde se cítila dobře.Ale mezi cizími lidmi se spíše ostýchala,byla tichá a nenápadná.
,,To,že láska je všechno,je všechno co o lásce víme."
Od roku 1860 a zejména 1862 však začal její život nabývat nápadně samotářské povahy. Stáhla se do izolace v otcovském domě a v jejím chování se začaly vyskytovat i různé neobvyklé projevy. Dohady o příčině jejího odchodu do ústraní se většinou shodovaly na nešťastné milostné aféře. Byla to několikaletá nenaplněná láska k ženatému, o 17 let staršímu duchovnímu Charlesi Wadsworthovi, který pro ni ztělesňoval ideál nábožensky zaníceného, duševně vyrovnaného muže - obdoby jejího otce. V průběhu života se s ním setkala celkem asi jen třikrát.To paradoxně stačilo pro její osudový vztah k jejímu "nejdražšímu pozemskému příteli". V letech 1854‑1860 si dopisovali, znovu pak po jeho návratu z Kalifornie v 70. letech. (Jejich korespondence byla zničena).
"Milenec" věděl o jejích citech jen neúplně. Snaha o naplnění této "lásky" nepřipadala pro básnířku v úvahu, pro ni byl její jen "v představě a vetu".
,,Svůj podíl noci snést -
svůj podíl doby ranní -
své štěstí naplnit
i svoje pohrdání -

hvězda tu, hvězda tam,
pár jich zabloudí!
Mlha tu, mlha tam,
potom - se rozední!"
Společenského života si příliš neužívala.Odmítala se stýkat s většinou lidí a kromě let strávených ve škole,výletu do Filadelfie a Washingtonu a několika krátkých návštěv lékaře v Bostonu prožila celý život v rodném domě.Časem se začala oblékat pouze do bílého a vytvořila si pověst samotářské,podivínské ženy.Přátele si vybírala opatrně a její vztahy k vnějšímu světu byly velice rezervované.V posledních dvaceti letech svého života už téměř neopouštěla dům.
,,Nemysli na něj, srdce mé!
Vzpomínka pomine!
Zapomeň na teplo, jímž hřál tě,
Já na světlo, co dal duši mé.
Až zvládneš to, tak řekni mi,
Pak nebudu ho znát;
Pospěš! teď když loudáš se,
On nenechá mně spát!"
Řadu básniček ani nedokončila a ani je nepřipravovala pro zveřejnění.Kompletní sbírku básní vydal v původní podobě až v r.1955 Thomas Johnson.Její dílo čítá 1775 básní.Poezie Emily je velice originální,jednolitá,ale přesto plná protikladů a paradoxů.
Zvláštní žena,o které mnoho nevěděli ani její současníci,zemřela ve svém domě v r.1876.Záhadou zůstává tak trochu dodnes.
,,Neumím tančit po špičkách,nikdo mě nevedl.
Však uvnitř mysli nejednou,mě jásot posedl.
Že kdybych znala balet,z víru mých piruet,
primabalerina zešílí a sboru ztuhne krev.
Ač nevědí,že znám umění,
jimž se tu obírám,
a nechválí mě plakát,
plní se opera."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simi simi | Web | 7. června 2008 v 15:02 | Reagovat

Smutný.....

2 corly corly | 7. června 2008 v 18:33 | Reagovat

Jak se to vezme...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama