Loutna

7. června 2008 v 13:22 |  Příběhy
Byl jednou jeden dobrý a čestný muž, který hledal cestu ke štěstí a pravdě. Jednoho dne se vydal za moudrým starcem. Všichni ho totiž ujišťovali, že to on mu ukáže cestu po které pátrá.
Starý mudrc ho vřele přivítal poté, co se poutník usadil u vchodu do jeho stanu. Podal mu sklenici mátového čaje a pak mu bez váhání odhalil tajemství cesty ke štěstí a pravdě.
"Je to dlouhá cesta, tím si buď jist," začal. "Ale minout ji nemůžeš. Přijdeš do vesnice, kterou ti popíšu. A v samém středu té vesnice najdeš tři malé krámky. Tam poznáš tajemství štěstí a pravdy."
Byla to skutečně předlouhá cesta! Hledající poutník prošel mnoha údolími a přebrodil nesčetně řek. Nakonec dorazil do vesnice, kde mu srdce našeptalo:"To je to místo! Tohle je místo, které hledáš!"
A opravdu - uprostřed vesnice se nacházely tři krámky. Poutník byl nicméně velmi zklamaný, když do nich vkročil. V prvním krámku totiž nenašel nic jiného než jakási klubka drátu. V druhém zase uviděl pouze pár dřevěných špalíčků. A třetí plnil pouze nahrubo opracovaný kov.
Muž se cítil unavený a ztratil všechnu naději. Odešel z vesnice a uložil se k odpočinku na malé mýtině nedaleko vesnice. Snesla se noc. Úplněk zalil mýtinu něžnou září. Poutník užuž usínal, když vtom zaslechl vznešenou melodii, která se nesla od vesnice. Co za kouzelný nástroj dokáže vyluzovat harmonii tak dokonalou?
Muž rychle vyskočil a zamířil k místu, odkud hudebník hrál. Ke svému údivu zjistil, že božskou hudbu vydává loutna. A tu loutnu, jak se mohl přesvědčit, vyrobili z drátu, dřeva a kousků kovu nad nimiž nedávno ohrnoval pohrdlivě nos, když je viděl na prodej v krámcích ve vesnici.
A v tu chvíli pochopil, že štěstí je jednota všeho, co nám už bylo dáno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mronafindë Mronafindë | Web | 7. června 2008 v 14:53 | Reagovat

Úžasné moudro... Ale je to vždy pravda? Má štěstí každý a jen jej nedokáže odhalit? Nebo  není dostatek štěstí pro všechny?

2 simi simi | Web | 7. června 2008 v 15:00 | Reagovat

To je krásný?????Psala sama?????

3 Moňásek Moňásek | 7. června 2008 v 16:51 | Reagovat

Mám něco podobného jako prezentaci....přišla mi...je to pěkné moudro.....Štěstí je něco,co má každý a co může dát druhému....ái když zrovna štastný není....pravda?!?

4 corly corly | 7. června 2008 v 18:31 | Reagovat

Taky si myslím,že je to úžasné moudro...některé věci dávají smysl,i když si to mnohdy nemyslíme...a ne nadarmo se říká,že všechno špatné je pro něco dobré...Mornafindë-souhlasím,myslím,že štěstí nemá každý,není bohužel rozděleno spravedlivě,někdo ho má pořád,někdo skoro ne....-(,bohužel...Simi-ne,to jsem nevymyslela já.Moňásku-máš pravdu!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama