Sv.Medard

8. června 2008 v 13:04 |  Kalendář
8.června-Medardova kápě,čtyřicet dní kape...:-)
Pod jménem Medard si většina lidí představí většinou jedinou asociaci: déšť. Prší nebo alespoň kape. Dlouho. Čtyřicet dní.
Ale kdo to vůbec byl svatý Medard?
Medard se narodil se kolem r.457 v Salansi (Salency) v Pikardii ve Francii.Již jako chlapec prokazoval se dobročinným; svrchní šat svůj, od matky ušitý, daroval slepému žebrákovi; rovněž jídla sobě odpíral, aby mohl dát chudým. R. 530, zvolen byl biskupem ve Vermandu, než přeložil své sídlo do Noajonu (Noyon), kteréžto město lépe hájit se dalo proti nájezdům sousedních kmenů pohanských. Také biskupství Turnéské (Tournay) jemu svěřeno bylo přese všechno jeho zdráhání. Žil vskutku život nebeský; než přece trpkými pomluvami byl zlehčován. Měl dar zázrakův a proroctví; mnoho pohanů na víru obrátil. Sv. královnu Radegundu oblékl v klášterní závoj. Jemu připisuje se zavedení "slavnosti tak zvané růžové" v Salansi. 8. totiž črvna každoročně nejcnostnější dívka dostává růžový věnec na hlavu a skvostný dar. Také jest ochráncem úrody, zvláště vinné révy. Zemřel 8.června r. 545. Z úst jeho vyletěla holubice k nebi, jíž jiné dvě vstříc přišly.
Svatý Medard bývá zobrazován s úsměvem na rtech a i proto je považován za patrona proti bolestem zubů. Vedle toho je ještě patronem sedláků, pastýřů, vinařů, sládků a meteorologie. Lidé se k němu také modlili za suché počasí při senoseči, za úrodu polí a vinic, také proti horečce a choromyslnosti.
Možná trochu poprší...,ale po každém dešti přece přichází slunce!!!!:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 marek marek | 8. června 2008 v 16:36 | Reagovat

dneska prší asi bude pršet dlouho,tak to zmokneme

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama