Karel Hynek Mácha

31. července 2008 v 20:23 |  Postavy a osobnosti z dějin
Jeden z nejvýznamnějších českých básníků,největší představitel romantismu.
(10.11.1810-6.11.1836)
Otec byl mlynářský pomocník, matka pocházela z muzikantské rodiny a syn po ní zdědil hudební vnímavost. Záhy po Hynkově narození se rodina, postižená finančním státním krachem (1811), přestěhovala do chudé čtvrti kolem kostela sv. Petra, kde Mácha prožil dětství.
Roku 1832 ukončil Mácha filosofii a pod vlivem Jungmannových přednášek začal psát české verše uveřejňované většinou v časopisech. První otištěná Máchova báseň je Sv. Ivan.V tomto období vzniknou tak zásadní díla, jako je například básnická skladba Máj, prózy Cikáni, Marinka, Křivoklad, lyricko-epická skladba Mnich a četná básnická tvorba. Jejich vliv na českou poezii trvá dodnes.
Účastnil se rozvíjejícího se českého společenského života, hrál v ochotnických divadelních představeních ve Stavovském i Kajetánském divadle a patřil do skupiny spolupracovníků J. K. Tyla D . Zde se, už jako student práv, seznámil někdy v zimě 1833-34 s Eleonorou Šomkovou (t 1891), dívkou z řemeslnické rodiny. Láska mezi Hynkem a Lori probíhala v bouřlivých zvratech, způsobovaných zejména impulsivním temperamentem Máchovým (jak o tom svědčí intimní básníkův Deník z r. 1835). Tento citový vztah potom prolínal všemi ostatními Máchovými zážitky a názory na svět.

Vedle studia, četby a lásky bylo Máchovi zdrojem bohatých zážitků cestování. Podnikal dlouhé pěší túry, zvláště od r. 1832; lákala ho zejména místa, kde jeho fantazie mohla nespoutaně dokreslovat zbytky dávné minulosti v pestrý obraz života nesoucí barvy básníkových snů. Zříceniny osamělých hradů, v podmanivém světle rozbřesků nebo krvavých západů slunce či za svitu plné luny, zrcadlení skal a lesů v hladině rybníků - jezer, to vše rozněcovalo Máchovu obrazotvornost a bylo nejen kulisou, neboť scenérie i vylíčený děj byly v souladu se subjektivními prožitky básníka. Máchova tvorba je stylizována jeho životem a život si Mácha stylizoval podle tvorby, takže ostrou hranici mezi nimi lze těžko najít.
Máj byl vydán v dubnu 1836 vlastním nákladem autorovým,na který si musel půjčit. Mácha dokončuje v té době právnická studia, myslí na uspořádání svého vztahu k Lori. Získává místo advokátního praktikanta v kanceláři justiciára Durase v Litoměřicích. Po narození dítěte (l. 10. 1836) mělo dojít konečně k sňatku, avšak v plánovaný den svatby (8. 11.) byl Mácha pohřben. Zemřel na cholerinu ?6. listopadu 1836 v Litoměřicích.( nejznámější verze ovšem uvádí,že básník zemřel na následky zápalu plic po požáru stodol v Litoměřicích,který pomáhal hasit.) Jeho syn Ludvík skonal nedlouho potom (1837).
Záhadný osud,záhadný člověk.Tajemný je i jeho vzhled.Nedochovala se totiž ani jedna jeho podobizna.Všechny vznikly až později.Podle vyprávění však šlo o snědého,vysokého a štíhlého muže s plnovousem a tmavýma uhrančivýma očima,který rád chodil výstředně oblečený v tmavém plášti a klobouku.

...S nimi se stromy k stromům vinou. -
Nejzáze stíní šero hor,
tam bříza k boru, k bříze bor
se kloní. Vlna za vlnou
potokem spěchá. Vře plnou -
v čas lásky - láskou každý tvor....
(MÁJ)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simi simi | Web | 2. srpna 2008 v 6:22 | Reagovat

Máj je moc krásný!Těším se na jeho filmovou podobu, co se chystá!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama