Máchova cesta do roku 2006

3. července 2008 v 17:40 |  Tajemno
Hrad Houska má mezi tajemnými lokalitami zcela vyjímečné postavení.Nejenže je tu hlavní vchod do pekla,ale byly prokázány i případy použítí tohoto vchodu bytostmi lidskými,které tudy peklo navštívily,dokázaly se vrátit a podaly o tom svědectví.Hlavním účastníkem se stal Karel Hynek Mácha.Důkazem je dopis,který napsal svému příteli v době,kdy se toulal krajem Ralské pahorkatiny a hledal inspiraci k Máji.Někteří skeptičtí badatelé považují dopis za podvrh,ale....
úryvek z dopisu:
Jda po nádvoří,v hlubokých stínech zahlédl jsem temnější-otvor v podzemí.Do té pekelné jámy spustili kdys zločince-Eduarde,mně té chvíle bylo zoufaleji než dávnému odsouzenci-táhlo mě to v neznámé hlubiny stezkou neznámou! Pro tu chvíli zažehl jsem borovou soušku, a Eduarde, já se toho odvážil - vlezl jsem do té díry. Chvíli sestupuju - podobné chodby bývaly na Dobytčím trhu, co klučík jsem jimi prolézal - závanem z hlubin louč zhasla.
Kolem děsivé nicoty, noha se třásla na výstupcích kamení, chrastění kostlivců, světlo modravé, co odraz v hladině, v něm stíny jak strašidla...
Když jsem k sobě přišel - Eduarde - já byl v pekle - nebo v zimničních snách.
Kostlivci netvoři se vypínali nad vrcholky bradel, porostlých sežehlými křovinami, ratolestí nevidět. Bytosti lidské s lícemi změněnými, za časté nevidomí, namnoze šaškovskou veteší oděné, chvátaly v zástupech co vichřicí hnány rmutným labyrintem.
Štvaly je Dantovy ďábelsky chechtající se měchy s očima ohnivýma - vsávaly a polykaly ty neštastníky. Eduarde, já myslel, že zešílím - ouzkost a smutek mě pojaly ze strašlivé končiny. Pekelných nástrojů jsem se nebál, dalo se jim utýct - zatracenců jsem želel, že se v hořkém chvatu míjejí, na sebe nepromluví, bez usmání, bez pozdravu.
Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až dívčina jakási v šedé elfí říze, zářivá co Anjel, ve zlatých vlasech černou čelenku, obepínajicí tvář - pousmála se na mne. Přistoupil jsem k ní, v zoufání svém pravím: "Jsem v pekle... " Zavrtěla hlavou - já se leknul, že mi nerozumí. Tu sňala z hlavy tenkou pásku, já se opakoval. Smála se, řkouc po česku zpěvným hlasem, leč rychle a podivným přizvučením: "To si myslí mnohý... " Eduarde, ty vidiny se měnily a přelévaly - na nich skutečné peklo horoucí.
"Jestli toto není peklo, kde tedy jsem?" táži se vyjeven - člověk je slabé zvíře. "V Praze," předci, odvětila sličná Dídó. Mně se zatmělo před očima. Vzpomněl jsem na legendy, kdy člověk opustiv domov, vrací se po řadě roků: "Který letopočet?" vyhrkl jsem, doufaje, že žertem odpoví. "Dva tisíce šest, " pronesla. Zakroužila prstem po čele - zmizela mi.
Já jí nevěřil, Eduarde - budoucnost nemohla být hrozivější mých nočních můr! Bloudil jsem mezi domy - útesy, tak vidím v povzdálí utěšené villy, zeleň, bílé zídky... Utíkal jsem k nim: zas nebylo vidět živáčka, jen psi štěkali za vysokými ohradami. Najednou zhlídnu kovový plot, kolem trocha křoví, uvnitř jáma, zpustlé rozvaliny - smetí kolem...!
Já to místo předce znával, kolem lesy hluboké a stinné. Sedával jsem tu, slýchal hlahol rohů, třeskot mečů, zvonění pohárů v bujné pitce! Ty ruiny ponuré - toť byvší Hrádek krále Václava! Tma mě zachvátila - víc nevím. Zbloudil jsem na Housce, promočený rosou. Zlý, divný sen hrozné tušení! Pište mi Eduarde - pište, co nejdřívěji!
Praha, 10. srpna 1836, Karel Hynek.
Dopis je už dlouhá léta předmětem zkoumání předních českých záhadologů a výzkumníků,kteří Housku navštěvují.Podrobným rozborem textu zjistili někteří badatelé,že Máchovy útesy jsou patrně dnešní paneláky,kostliví netvoři stožáry vysokého napětí,Dantovy ďábelské měchy polykající lidi pak městské autobusy.Zmiňovaný Hrádek krále Václava není pak ničím jiným než zřícenina Nový Hrádek v Pražské Krči.Jednoduchým rozborem pak badatelé dospěli k závěru,že se veliký básník peklem propadl až na dnešní panelákové sídliště Libuš.Bytosti lidské šaškovskou veteší oděné pak jsou bezpochyby Pražané,spěchající do práce.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Moňásek Moňásek | 3. července 2008 v 17:58 | Reagovat

Zajímavé.....ta poslední fotka se mi moc líbí=O)

2 Simi Simi | 3. července 2008 v 18:32 | Reagovat

Kdy tam pojedeme?

3 täeil illios täeil illios | Web | 18. července 2008 v 13:01 | Reagovat

zní to zajímavě, jenom by mě zajímalo k jakýmu závěru nakonec naši záhadologové dospějí

4 corly corly | 18. července 2008 v 16:20 | Reagovat

To by mě zajímalo taky...:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama