Tower

17. července 2008 v 22:19 |  Tajemno
Tower of London - jedna z hlavních londýnských atrakcí, se tyčí nad řekou na východním okraji starých městských hradeb. Dodnes patří k nejpozoruhodnějším stavbám Londýna. Byl dějištěm mnoha krvavých událostí v historii národa a místem, kam by se měl každý návštěvník či obyvatel města alespoň jedenkrát podívat. Ačkoli je znám především jako místo, kde byli lidé vězněni a popravováni, sloužil střídavě i jako královská rezidence, zbrojnice, mincovna, zvěřinec, observatoř a také jako místo, kde jsou uloženy korunovační klenoty - kteroužto funkci plní dodnes.
To,že Tower bývá považován za nejstrašidelnější místo Anglie,má své odůvodnění.Desítky svědků v minulosti i v současnosti popisují svá údajná setkání s přízraky a různé nevysvětlitelné jevy.Co může být příčinou?A kdo nebo co jsou ony přízraky,zjevující se ve zdech staré londýnské pevnosti?
Dominantou areálu je Bílá tvrz( White Tower).Byla zbudována r.1078 jako strážce cesty do Londýna a později též využívána coby zbrojnice či klenotnice.Nejvíce však proslula jako vězení pro odpůrce a nepřátele anglické koruny z něhož bývala obvykle jediná cesta....na popraviště.Právě velké množství poprav zanechalo nesmazatelné otisky mnohdy nespravedlivě odsouzených,mezi nimiž nechyběly ani význačné osobnosti.
Je zajímavé,že právě Bílé tvrzi se všechny v komplexu se objevující přízraky vyhýbají,jako by je něco odpuzovalo.Podle legendy byla před započetím stavby obětována při zvláštním rituálu kočka.Tento obřad měl zajistit,aby se tvrzi vyhýbaly temné síly a duchové.
Mezi nejslavnější přízraky,které se v Toweru objevují prakticky půl tisíciletí,údajně patří dvě z šesti žen despotického krále Jindřicha VIII.Tudora (1491-1547).První nešťastnicí je králova druhá manželka Anna Boleyn(1501-1536),jež byla obviněna z cizoložství a r.1536 sťata.Její duch,celý v bílém,byl prý již mnohokrát pozorován v komnatách i na cimbuří Toweru.Někdy nosí hlavu na ramenou,ale mnohdy je přízrak bezhlavý a hlavu drží v podpaží.Právě s takovým přízrakem se r.1864 setkal jeden ze strážců Toweru.Při noční službě spatřil bezhlavou ženskou postavu,která se k němu neslyšně blížila.Namířil před sebe bajonet,ale postava jím prošla a zmizela ve zdi.
Druhým údajným přízrakem popravené Jindřichovy chotě má být duch Kateřiny Howard.(1520-1542),která byla zároveň Anninou sestřenicí.Její duch se neobjevuje tak často,ale byl prý spatřen r.1996 jak neslyšně plul přes Tower Green.Na tomto travnatém plácku byly popravovány jen privilegované osoby,z nichž jednou z nich byla právě ona.
Jinou královskou krví,jež byla prolita v towerských zdech,je krev dvou malých princů,Eduarda V.( 1470-1483)a jeho bratra Richarda,právoplatných dědiců trůnu po svém otci,králi Eduardovi IV.Neklidné duše malých princů jsou údajně vídány,jak se drží za ruce a smutně bloumají po ztemnělých chodbách Bloody Tower,tvrze,v níž byly princové zavražděni.Kdo stál za vraždou chlapců?Jednoznačná odpověď neexistuje.Byl obviněn jejich strýc Richard z Gloucestru,ovšem jeho vina nebyla zdaleka prokázána.Byl to jejich strýc nebo někdo jiný?Mohl to být i sám budoucí král Jindřich VII.Tudor,který se oženil s jejich sestrou Alžbětou?
Svou pouť ukončil na towerském popravišti i slavný kolonizátor a dobrodruh,oblíbenec královny Alžběty I.(1533-1603),Sir Walter Raleigh.(1552-1618).Tento pozoruhodný muž byl r.1585 povýšen do šlechtického stavu za úspěchy v boji proti španělským galeonám.Vedl expedici do Jižní Ameriky s cílem spojit se s indiány proti Španělům,založit britské panství a nalézt bájné Eldorado.První expedice byla úspěšná,ale ta následující končila fiaskem a tak byl označen za zrádce a uvržen do vězení v Toweru.Také jeho duch prý uvízl ve zdejších zdech.Roku 1983 byl spatřen jeho přízrak plout po cimbuří Byward Tower,ve které byl na mnoho let uvězněn i se svou ženou a dětmi.
Kolik přízraků ještě asi bude v Toweru spatřeno?Jde opravdu o duchy,neznámý druh energie nebo úplně něco jiného?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 täeil illios täeil illios | Web | 18. července 2008 v 13:16 | Reagovat

je zajímavé, že těch přízraků se tam vyskytuje tolik.. ono je také možné jestli neleží dnešní Tower na místě nějakého prastarého obětiště nebo tak, rozhodně to musí být místo, které má kromě pohnuté historie také zvláštní energetický potenciál

2 Janja(meritaton) Janja(meritaton) | Web | 18. července 2008 v 13:41 | Reagovat

hEllo, psala jai mi na egyptský blog podrav.Tak ti taky napíšu pozdrav :-)

Pěkně zdravím, přeju krásné prázdniny a ať se ti vede stále skvělle jako doposud :-)

3 Moňásek Moňásek | 18. července 2008 v 14:36 | Reagovat

Helle nekupuješ si Enygmu náhodou?=O)))

Zrovna jsem do ní koukala a chtěla to dát na blog!=O)))

4 Millie Millie | Web | 18. července 2008 v 15:55 | Reagovat

Jé, Tower of London! Zajímavej článek! Já když sem tam byla v květnu, tak jednu věž zrovna opravovali...

5 simi simi | Web | 2. srpna 2008 v 6:07 | Reagovat

Ještě, že jsem tam nebyla...nějak mi nahání strach...

6 corly corly | 2. srpna 2008 v 17:55 | Reagovat

A právě proto bych tam šla....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama