Létající mnich

25. srpna 2008 v 16:50 |  Tajemno
Svatý Josef Kupertinský, vlastním jménem Josef Desa (17.6.1603-18.9.1663)byl františkánský mnich známý svou údajnou schopností levitovat;je patronem pilotů,letců, leteckých pasažérů, kosmonautů, parašutistů a také špatných studentů.
Italský kapucín měl zažít řádku tzv.spontánních levitací.Celkem jich mělo být 70,podle některých zdrojů dokonce víc než 100.Svou schopnost prý vyvinul neúmyslně a tak jsou jeho levitace doslova neplánovanými ,,úlety".Mnohokrát se mu to prý přihodilo před řadou věrohodných svědků,v kostele,na ulici a za bílého dne,čímž způsobil naprostý poprask.Jak se může člověk jen tak,sám od sebe,vznést?
Oddaný katolický kněz byl nakonec prohlášen za svatého.Přesto církev považuje podobné praktiky,jako je levitace,za dílo ďábla a pěkně jí motají hlavu po celá staletí.Pro Josefa Desu to údajně začalo 4.října 1630 v rodném městečku při procesí u příležitosti svátku svatého Františka z Assisi.Z ničeho nic se prý vznesl nad dav,kde zůstal viset ve vzduchu.Jak tvrdí záznamy,když opět klesl k zemi a uvědomil si,co se stalo,byl natolik zahanben,že utekl do domu své matky a tam se schoval.Tyto ,,úlety" byly však u Josefa od té doby poměrně časté,čímž kolem sebe vyvolal nežádaný rozruch.
Už ve škole mu říkali posměšně,,Spadlá brada",protože často upadal do zvláštních stavů,seděl nehnutě s pusou dokořán.Prý slýchal andělskou hudbu a údajně někdy zázračně někoho uzdraví.Jako dítě byl velmi pomalý a nedůvtipný.Všeobecně se dnes míní,že byl částečně mentálně postižený nebo trpěl poruchou učení.Legendy říkají,že intenzivně studoval vždy jen jednu malou část učiva,protože víc si nedokázal zapamatovat a pak se modlil za to,aby byl vyzkoušen právě z této části a to se mu dařilo.
Když r.1620 vstoupil do kapucínského řádu,je odtud po osmi měsících vyloučen pro neschopnost a nedbalost.O osm let později se stává knězem poblíž Copertina.
Jednou prý se svým tupě šťastným výrazem vyšel do klášterní zahrady,když se nadchl pro krásy přírody.,,Ó,jak nádherné ráno." vykřikl prý a okamžitě se vznesl do koruny olivovníku.Ostatní mniši za ním následně museli vylézt po žebříku,aby ho vyprostili.Sám vyjukaný nevěděl,jak ze stromu slézt.Josefův příběh ale není plný jen nevinných veselých trampot s údajnou neobvyklou schopností.Především církev na projevy jeho zázračných činů reaguje.Nejtěžší období pro něj nastalo,když se stal předmětěm zkoumání Sv.oficia.(inkvizice),která podobné jevy obvykle odsuzuje jako dílo ďábla a jejich vykonavatele posílá na smrt.R.1638 byl Josef předveden do Neapole a zadržen na několik dlouhých týdnů.Nakonec byl propuštěn.Posuzovatelé na jeho bezelstné osobě nedokázali najít žádnou vinu.Naopak,poslušnějšího katolíka bylo těžké najít. Byl poslán i do Říma před samotného papeže Urbana VIII.,kterého značně vylekalo,když se přímo před ním vznesl do výšky.Církev přesto zajistí,aby Josef nedělal další ,,nepatřičný" nepořádek a následujících 35.let mu není dovoleno účastnit se jakékoli veřejné mše.Protože si ho ale však poutníci vždy najdou,je neustále přesouván z kláštera do kláštera,kde je držen pod přísným dozorem.Časem dostal zákaz komukoliv psát a nakonec i mluvit s kýmkoliv mimo určené lidi uvnitř kláštera v Osimo,kde zemřel 18.září 1663 se slovy: ,,Ten hlupák začal šplhat na horu!" Hlupákem prý mínil své tělo...
Již v r.1669 o něm vznikla první kniha.Jak přijmeme život údajně létajícího světce my?Můžeme jej odbýt mávnutím ruky jen proto,že se odehrál už poměrně dávno?Navíc se podobných případů mělo odehrát víc...katolická církev má mít na seznamu údajně přes 200 levitujícíh svatých...Kde hledat vysvětlení?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dáša Dáša | Web | 25. srpna 2008 v 18:17 | Reagovat

Minulý týden nechal létající mnich na holičkách jak piloty, tak i pasažéry....

2 zbyněk zbyněk | Web | 25. srpna 2008 v 19:43 | Reagovat

A proč v dnešní době nikdo nelevituje???

3 Dáša Dáša | Web | 25. srpna 2008 v 20:15 | Reagovat

Zbyňku, tak to zkus levitovat:-))

4 corly corly | 25. srpna 2008 v 20:59 | Reagovat

Třeba levituje...stačí se jen dobře dívat...:-))

5 mariae mariae | Web | 10. ledna 2012 v 21:28 | Reagovat

Kedysi žil na púšti dlhé roky svätý muž, Simeón Stylita.

Z Božieho vnuknutia opustil svoju samotu a vrátil sa do sveta. Robil zázraky, vyháňal zlých duchov z posadnutných, uzdravoval chorých.

Avšak preto, že si chcel zachovať pokoru, špeciálne sa dopúšťal mnoho nesprávnych skutkov ( nie hriechov !“ Podobne ako svätý Filip Neri, dávno po ňom.

A skutočne, vo svete pohŕdali Simeónom a odsudzovali ho, nazývali ho hlupákom, šialencom, pijanom a voľnomyšlienkárom. A tieto súdy boli mylné, lebo tento človek bol skutočne svätý.

Svätý Simeon Stylita - Na stĺpoch prežil 37 rokov. Na plošine stĺpa sa nedalo ležať, iba stáť, alebo klačať. Dva razy denne kázal, v búrkach. Krivé súdy proti nemu boli veľmi mylné, tento človek bol skutočne svätý - zomrel v. r. 459.

viac...
http://zivotysvatych.ic.cz/MARIAEM_JEZIS_MARIA/svaty_Simeon_Stylita/svaty_Simeon_Stylita.html# :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama